.Złom

Chociaż w latach 90. polski przemysł systematycznie się zwijał, niewątpliwym sukcesem polskiej myśli technicznej jest skonstruowanie na potrzeby transformacji wysokowydajnego „Zachodu”. To dzięki tej maszynie możliwe było prywatyzowanie, uelastycznianie i odarcie sporej grupy rodaków z godności. To ta maszyna, powtarzająca ewidentne kłamstwo, że dobrobyt Francji, Niemiec i Stanów płynął z niskich podatków, podczas, gdy w złotych dekadach po II Wojnie Światowej polityki wszystkich państw rozwiniętych opierały się na interwencji w gospodarkę i ograniczaniu nierówności.

W Polsce, dzięki maszynie, pozwoliliśmy Leszkowi Balcerowiczowi decydować o gospodarce dwa razy. Obecnie, maszyna jest już cokolwiek przechodzona: lakier porysowany, w silniku stuka. Okazuje się jednak, że Polacy chętnie kupują używane.

Szczęśliwym nabywcą maszynki okazał się Ryszard Petru i jego .Nowoczesna. Postanowił z rzęcha wycisnąć ile się da. Nawet to rozumiem. Czasami widzi się jakiś samochód i coś ciepłego rozlewa się w sercu. Nawet jeśli w rzeczywistości auto przyspiesza do setki w osiem minut, pasek klinowy spada, a hamulce obiecują śmierć na pierwszym ostrzejszym zakręcie. Do tego podwozie jest z .Dykty.

Nie sądzę, że mamy obowiązek zachwycać się nowym nabytkiem Rysia od Pieniędzy. Wydaje mi się, że każdy, kto chce z nim wsiąść jest po prostu nieodpowiedzialny.

Mam nadzieję, że ta maszyna w końcu trafi na złom. I że nikt nie będzie starał się używać części: niskich płac, ulg dla bogatych, krojenia usług publicznych, nieodpowiedzialnej prywatyzacji (pamiętacie warszawski SPEC?).

Co w takim razie w zamian? Może import ze Szwecji? Jasne – jest to naiwne podejście. Czego naprawdę potrzebujemy to nowa rodzima konstrukcja. Oparta na prawdziwej, a nie hasłowej, solidarności. Na sprawiedliwości i wolności. Wolności, która pozwoli obywatelom i obywatelkom się realizować, a nie wegetować za grosze. Maszyna, którą będziemy mogli wygodnie pojechać razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *